EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Dożynki wojewódzkie 2022

Tegoroczne dożynki wojewódzkie po raz pierwszy w historii odbyły się nad brzegiem Jeziora Pławniowickiego, na terenie kąpieliska „Słoneczna Plaża” w Niewieszu, w gminie Rudziniec. Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pławniowicach

W dożynkach uczestniczyła poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, parlamentarzyści m.in. poseł na Sejm Wojciech Szarama, członkowie zarządu województwa oraz liczne grono samorządowców. W imieniu marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego, w uroczystościach brał udział przewodniczący Sejmiku Jan Kawulok.

Dożynki rozpoczęły się przemarszem korowodu. Udział w imprezie początkowo zapowiedziało aż 28 koron dożynkowych, przy czym ich liczba przekroczyła 30. Pojawiło się sporo wystawców – przede wszystkim instytucje rolnicze, ale również duża liczba stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich niemal z całego regionu. Na scenie wczesnym popołudniem odbywał się koncert orkiestry KWK Knurów. Wieczorem będzie czas na rytmy dyskotekowe za sprawą setu przygotowanego przez popularnego DJ-a C Bool. Nie zawiedli się amatorzy regionalnych smaków. Na miejscu można było kupić wyśmienite wyroby lokalnych producentów.

– Dożynki to nasza polska tradycja, która jest ukłonem dla ciężkiej pracy na roli. Okazją do spotkań i wspólnej radości. Rezultaty pracy naszych rolników są dostrzegane i doceniane. Polska żywność jest uznaną marką w Unii Europejskiej – jedną z najsmaczniejszych, najzdrowszych i najbardziej ekologicznych. Nasza żywność jest polskim znakiem jakości – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego.

– Rolnikom należy się szacunek i podziękowanie za pracę. Cieszę się, że tak dużo ludzi przyszło, by w ostatnią niedzielę sierpnia wspólnie celebrować razem z nami tegoroczne dożynki. To dowodzi, że ta piękna tradycja jest wciąż żywa, a jej utrwalanie potrzebne – dodał przewodniczący Sejmiku Jan Kawulok.

źródło: www.slaskie.pl

 Gminę Kuźnia Raciborska reprezentował burmistrz Paweł Macha oraz sołtys Jankowic Norbert Gacka z mieszkańcami sołectwa Jankowice oraz Kołem Gospodyń Wiejskich z Jankowic.
Jankowickie KGW wzięło udział w konkursie kulinarnym organizowanym podczas  dożynek „Bitwa Regionów”. Serdecznie dziękujemy mieszkańcom  oraz Kołu Gospodyń Wiejskich z Jankowic za reprezentację oraz za udział w konkursie.

{gallery}2022/dw{/gallery}  

zdjęcia: Norbert Gacka 

Scroll to Top