13 stycznia br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło uroczyste podsumowanie obchodów „25-lecia Wolności” w ramach których przez praktycznie cały ubiegły rok, zarówno w kraju jak i po za jego granicami odbyło się około 600 różnorakich wydarzeń w postaci konferencji, wystaw, imprez okolicznościowych i innych cennych inicjatyw.
Jedną z zaproszonych przez prezydenta do udziału w tym podsumowaniu osób, była pani Sabina Chroboczek-Wierzchowska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej oraz nauczycielka i koordynatorka obchodów 25-lecia Wolności z ramienia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej.
Jak podkreślił w swym wystąpieniu Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski: „ Rok Wolności udał się. I był źródłem satysfakcji dla nas wszystkich. Jego celem było także przywrócenie, a czasem nawet zbudowanie wiedzy o roli Polski w procesie odzyskiwania wolności przez cały nasz region. Chodziło o to, aby światu, ale także sobie przypomnieć, że zaczęło się w Polsce”
Prezydent podziękował wszystkim zaproszonym za odpowiedź na apel, który wystosował w związku z przypadającą rocznicą. Podkreślił, że wspólnym wysiłkiem powinniśmy zadbać, aby nawyk cieszenia się wolnością stał się elementem trwałym, żebyśmy każdego roku 4 czerwca zechcieli się cieszyć wolnością, myśleć o wolności naszej i innych, ponieważ chodziło również o to, abyśmy sami się uczyli, że warto się z wolności cieszyć.
W Kuźni Raciborskiej obchody „25-lecia Wolności” rozpoczęły się 21 marca ubiegłego roku zorganizowaną przez ZSO przy współpracy z MOW w Kuźni Raciborskiej, pod honorowym patronatem Prezydenta RP XI Debatą Oksfordzką. Temat: „Gdzie są granice wolności?” doskonale wpisywał się w ogólną tematykę obchodów ćwierćwiecza, jakie upłynęło od pierwszych wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku.
W czasie dyskusji, w której udział wzięli m.in. senator Adam Zdziebło, poseł Henryk Siedlaczek, wicestarosta Andrzej Chroboczek i burmistrz Rita Serafin, młodzież przedstawiała różne aspekty wolności w ujęciu historycznym, współczesnym i prawnym. Kolejnym wydarzeniem było spotkanie z premierem, posłem Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem podsumowujące „10 lat Polski w Unii Europejskiej”. W związku z podjętymi działaniami uczniowie szkoły brali również udział w licznych konkursach plastycznych i artystycznych. Realizacja tych działań nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie i ogromna pomoc dyrekcji, nauczycieli szkoły oraz zaangażowanie nauczycieli i wychowawców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – podkreśla Sabina Chroboczek-Wierzchowska.
– To również im, zacnemu gronu pedagogicznemu obydwu placówek oraz uczniom ZSO i wychowankom MOW-u zaangażowanym we wspomniane wyżej inicjatywy dziękował 13 stycznia prezydent mówiąc o tym, że „Rok Wolności” był źródłem satysfakcji dla nas wszystkich. Bo z pewnością był. Ja na spotkaniu u prezydenta byłam jedynie reprezentantką tych wszystkich osób, które przyczyniły się do zrealizowania niezwykle wartościowych inicjatyw – dodaje Chroboczek-Wierzchowska.
Opracował Henryk Machnik
Autor zdjęć: Wojciech Olkuśnik, Fotograf Prezydenta RP
Biuro Prasowe
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Zdjęcia pochodzą z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP
{gallery}prezydent_2015{/gallery}