EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Odra w ofensywie gospodarczej

W dniu 21 października 2015r gośćmi  Burmistrza  Pawła Machy  w  Kuźni Raciborskiej byli: Senator RP Izabela Kloc (b. Wiceprzewodnicząca Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP), poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Gróbarczyk (b. Minister Gospodarki Morskiej), Wójt Gminy Bierawa Krzysztof Ficoń, Przewodniczący Rady Gospodarki Wodnej Regionu Górnej Odry Stanisław Staniszewski, Zastępca Burmistrza Kuźni Raciborskiej Gabriela Tomik i Radny Miejski Miasta Racibórz i Dyrektor MOKSiR Michał Fita. Czeską stronę reprezentowali: Przewodniczący Komisji Strategii Rozwoju Miasta Ostrawa (b. poseł do Parlamentu Europejskiego) Wojciech Mynarz, Wiceprezes Międzynarodowego Centrum Logistycznego Gorzyczki-Wierzniowice Józef Tobola  i  uczestniczący z upoważnienia Doradcy Prezydenta Czeskiej Republiki Petra Formana – Projekt Manager Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kraju Morawskośląskiego Paweł Santarius.

Prowadzący spotkanie Burmistrz Paweł Macha przedstawił gościom sprawy Odry ze szczególnym uwzględnieniem brakującej linii wałów przeciwpowodziowych na granicy województwa. Zwrócił uwagę na obecny brak bezpieczeństwa hydrologicznego regionu śląskiego nad Odrą (powódź, susza). Stwierdził on, że szczególnie negatywną rolę pełni obecnie realizowana inwestycja „Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny”. Funkcja zbiornika ogranicza się do zmniejszenia skutków powodzi bez gospodarowania zasobami wody, tj. magazynowania, hydroenergetyki, transportu wodnego, turystyki i rekreacji, stabilnych warunków wodno-gruntowych dla rolnictwa i leśnictwa. Suchy zbiornik przeciwpowodziowy przeznaczony jest do przetrzymania wód w określonym czasie ze względu na konstrukcję zapór i ich szczelność. Konstrukcja zbiornika wielozadaniowego pozwoliłaby na bezpieczne utrzymywanie piętrzenia wody w dowolnym czasie, tym samym opróżnienie zbiornika po wystąpieniu wezbrania bez obaw o bezpieczeństwo konstrukcji. Zmiana funkcji zbiornika jest wiec gwarancją solidności wykonania oraz możliwością w perspektywie racjonalnego gospodarowania wodą. Nie jest powiedziane że zbiornik wielozadaniowy powinien piętrzyć wodę bo jego wielozadaniowość polega na tym, że może w nim być woda lub nie w zależności od potrzeb. Pusty zbiornik wielozadaniowy pracuje tak samo jak suchy polder dlatego niezrozumiałym jest kastracja tak kosztowej inwestycji z rozwiązań wielopłaszczyznowych oraz kompromis kosztem bezpieczeństwa.

Paweł Macha  podkreślił, że na obszarze gminy Kuźnia Raciborska planowane jest połączenie dróg wodnych: Kanału Śląskiego(Wisła-Odra) i połączenia Kędzierzyn-Koźle-Ostrawa (odcinka  projektu Dunaj-Odra-Łaba). Wdrożenie tych planów może być istotnym rozwiązaniem dla rynku pracy na Śląsku. Burmistrz przedstawił Projekt POLSKA 3.0 gościom z Polski i z Czech informując, że jest to apolityczny, oddolny projekt klastrowy, w którym władza samorządowa do powiatów włącznie identyfikuje się ze społecznością lokalną a ponadto przedsiębiorczością lokalną i jednostkami naukowo-badawczymi. Odrzańska Droga Wodna w międzynarodowej sieci dróg wodnych stanowić będzie koło zamachowe rozwoju gospodarczego od Morawskiej Bramy aż po Szczecin. Wg Ministerstwa Środowiska szacowane nakłady inwestycyjne na modernizację Odrzańskiej drogi Wodnej do klasy IV wyniosą ok.18 mld PLN (w tym podniesienie .58 przepraw mostowych będzie kosztowało ok.10 mld PLN) . Rejs badawczy przeprowadzony z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Żeglugi Śródlądowej” Radę Kapitanów Żeglugi Śródlądowej” we wrześniu 2014 roku dowiódł, że adaptacja istniejącej drogi wodnej na rzece Odrze nie wymaga podniesienia 58 mostów.

Czesi podczas spotkania potwierdzili przygotowania Studium Wykonalności całego projektu Dunaj-Odra-Łaba przez Rząd Czeski. Dla Polski jest to konkretny znak do podjęcia decyzji zawartej w Strategii Rozwoju Transportu na lata 2020 (perspektywa 2030) i przygotowania Studium Wykonalności dla drogi wodnej o klasie międzynarodowej (min.IV)  na całej rzece Odrze.

Szczegóły Programowe POLSKA 3.0

http://www.mtv24.tv/artykuly/wydarzenia/polska_3_0_nowy_program_dla_polski-10553.html

klasa III na Odrze to błąd

http://www.radiownet.pl/publikacje/o-tym-jak-powazny-w-konsekwencjach-dla-polski-blad-popelnil-nasz-rzad-ratyfikujac-polsko-niemiecka-umowe-w-sprawie-odrzanskiej-drogi-wodnej

 

opracowała:

Zastępca Burmistrza

Gabriela Tomik

{gallery}odra{/gallery}

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top