EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Spotkanie przyjaciół na VI Ogólnopolskim Zjeździe Jankowiczan

29 czerwca br. w Jankowicach, w Gminie Pszczyna, spotkali się już po raz szósty mieszkańcy miejscowości o nazwie Jankowice. W tegorocznym Zjeździe brali udział jankowiczanie z ośmiu gmin: Babice, Chłopice, Krośniewice, Kuźnia Raciborska, Pszczyna, Szydłowiec, Świerklany i Tarnowo Podgórne.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., a następnie przy dźwiękach orkiestry i z udziałem pocztów sztandarowych uczestnicy Zjazdu przeszli do miejscowego ośrodka rekreacyjnego, gdzie rozpoczęła się prezentacja poszczególnych sołectw, wspólna zabawa i biesiadowanie.

Nasze Jankowice reprezentowała ponad 80-osobowa grupa, z sołtysem Henrykiem Machnikiem na czele, który także kierował przygotowaniami do imprezy. Tradycyjnie, dla uświetnienia spotkania, sztandar wystawiła jankowicka OSP. Przygotowano również gminne pamiątki dla przedstawicieli wszystkich sołectw, a sołtys Jankowic Pszczyńskich, gospodarz tegorocznego Zjazdu, otrzymał, wykonaną przez Andrzeja Pochopienia, rzeźbę rycerza Janika.

Rokrocznie na Zjazdach furorę robią wypieki naszych pań z Koła Gospodyń Wiejskich. W tym roku przygotowały, by poczęstować gości, przepyszne kruche ciasteczka. Na stoisku naszej Gminy prezentował się także pszczelarz Alfred  Wegner, a swoje rzeźby wystawiał Andrzej Pochopień. Z programem artystycznym wystąpili gimnazjaliści z ZSO w Rudach. Za wykonanego w gwarze śląskiej „Czerwonego Kapturka” zebrali zasłużone gromkie brawa. Młodzież występowała pod czujnym okiem kierującej zespołem Doroty Plury i dyrektora szkoły Adriana Plury. W Zjeździe, tradycyjnie już, uczestniczyła burmistrz Rita Serafin.

{gallery}Czerwony_kapturek{/gallery}

Na Zjeździe nie mogło zabraknąć jego pomysłodawcy i inicjatora – ks. Edwarda Mosioła, byłego proboszcz parafii w Jankowicach Radomskich (Gmina Jedlińsk), który z naszymi Jankowicami wciąż utrzymuje przyjacielskie kontakty, i był już niejednokrotnie gościem w Jankowicach i w Kuźni Raciborskiej.
Organizację VII Zjazdu Jankowiczan zadeklarował wójt gminy Tarnowo Podgórne, na terenie której znajduje się także sołectwo o nazwie Jankowice.  

{gallery}VI_Zjazd_Jankowiczan{/gallery}

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top