EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Świętujemy razem. 100 rocznica Niepodległości Czech

W ubiegła niedzielę, 28 października, 100-lecie  odzyskania Niepodległości świętowali nasi południowi sąsiedzi. Dzień ten upamiętnia powstanie niepodległej Czechosłowacji, po tragedii I wojny światowej. Dla Czechów to najważniejsze święto narodowe, mimo  podziału na Czechy i Słowację  z roku 1993.

 Uroczystości  Czeskiego Narodowego Święta Niepodległości odbyły się także w  mieście Odry na Morawach- partnerskim mieście Kuźni Raciborskiej. W obchodach święta, na zaproszenie tamtejszego Starosty Miasta Libora Helisa, uczestniczył Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska Paweł Macha.

    Podczas uroczystości, odsłonięto pamiątkową tablice, poświęconą ojcu  niepodległej Czechosłowacji, pierwszemu  i najdłużej urzędującemu prezydentowi Czechosłowacji Tomaszowi  Garrigue Masarykowi. Wyjątkową oprawę miało również odśpiewanie czeskiego hymnu narodowego „Kde domov muj” i słowackiego „Nad Tatrou sa blýska”

W uroczystości uczestniczyła delegacja Czeskiego Parlamentu,  lokalne władze i licznie zgromadzeni mieszkańcy.  Starosta Miasta Odry – Libor Helis,  przypomniał rolę kultury, języka oraz lokalnych przedsiębiorstw i myśli technicznej w budowaniu tożsamości narodowej.

      W  okolicznościowym przemówieniu, do mieszkańców miasta Odry, zwrócił się także  Burmistrz Paweł Macha. Wskazał na wartość idei wspólnego świętowania,  na to, że w 1918 r.  niepodległe państwa Czechosłowacji i Polski wróciły na mapę Europy.  Przypomniał też, że Polska i Czechy, na przykładzie dziania społeczności miasta Odry  i Kuźnia Raciborska, to przykład budowania na podobieństwach i ubogacania się tym co  wyróżnia. Niczym jak w rodzeństwie bliźniąt – zażartował. 

Uroczystość uświetniły  występy artystyczne, pokazy strojów i samochodów z epoki.

{gallery}2018/100CSR{/gallery}

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top