EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

VI Jankowicki Wieczór Kolęd

W sobotę 5 stycznia Wiejski Ośrodek Kultury i Sportu w Jankowicach znów rozbrzmiewał melodiami najpiękniejszych kolęd i pastorałek. W tym dniu zorganizowany został bowiem VI Jankowicki Wieczór Kolęd, czyli impreza której pomysł zakiełkował na przełomie 2007 i 2008 roku, przyjął się, rozwija i co roku wydaje owoce. Wspólne kolędowanie przypadło mieszkańcom do gustu. Zasiadają więc w okolicach święta Trzech Króli do wspólnego stołu zastawionego świątecznymi frykasami i śpiewają. Po prostu śpiewają. I tak od sześciu lat. W tym roku po raz pierwszy z bożonarodzeniowym programem na jankowickim wieczorze kolęd wystąpił szkolny chór Crescendo złożony z uczniów a gościnnie również z wychowanków Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rudach.

Pomysłodawcą pierwszej imprezy w roku 2008 był sołtys Jankowic Henryk Machnik. Co prawda na początku nie był pewien czy taka formuła świątecznego spotkania mieszkańców spotka się z życzliwym przyjęciem, ale postanowił spróbować. Jak się później okazało pomysł padł na podatny grunt. Dzięki współpracy z Kołem Gospodyń w tym roku jankowiczanie po raz szósty kolędowali przy wspólnym stole jak jedna wielka rodzina zajadając się pysznymi wypiekami przygotowanymi przez panie ze wspomnianego wcześniej Koła Gospodyń i panie niezrzeszone w żadnej organizacji. Przy domowym cieście, kawie i grzańcu nie tylko śpiewano, ale też wspominano dawne czasy, rozmawiano o tym, co ważne mieszkańców i pewnie również troszkę poplotkowano, bo wieczór kolęd to też okazja do wspólnego spotkania na niwie towarzyskiej.

Aby imprezę nieco urozmaicić w tym roku do wspólnego kolędowania zaproszono szkolny chór Crescendo pod kierownictwem pani mgr Haliny Kulik z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rudach, który zaprezentował skróconą, ale wspaniałą wersję swojego bożonarodzeniowego repertuaru. Występy dzieci i młodzieży nagradzane były rzęsistymi brawami. Na zakończenie młodzi artyści poczęstowani zostali słodyczami zaś pani mgr Kulik zamiast bukietu kwiatów z rąk szefa miejscowego samorządu otrzymała statuetkę anioła. Dlaczego akurat anioła? Za anielską cierpliwość i anielski śpiew swoich podopiecznych.

Organizatorzy postanowili nie rozsyłać specjalnych zaproszeń wychodząc z założenia, że przybędą ci, którzy będą dysponowali akurat wolnym czasem i będą mieli na to ochotę. Gośćmi tegorocznego Wieczoru Kolęd byli więc: proboszcz Bazyliki Mniejszej w Rudach, ksiądz Rafał Wyleżoł, przewodniczący Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej, pan Manfred Wrona i dyrektor ZSO w Rudach pan Adrian Plura. Gościem imprezy był też dyrektor gliwickiego oddziału Radia Plus, pan Edward Donga. Ale szef tej katolickiej rozgłośni nadającej u nas na częstotliwości 96,2 FM wcale nie czuł się gościem specjalnym ani nadzwyczajnym, bo… bo pan Edward jest mieszkańcem Jankowic!
Za rok kolędowanie nr VII. Oby tak udane jak wszystkie wcześniejsze.

Henryk Machnik
Sołtys Sołectwa Jankowice

{gallery}kolendy_2012{/gallery}

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Rozkład jazdy bezpłatnego autobusu w dniu wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. (niedziela) w Gminie Kuźnia Raciborska