EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

VIII edycja konkursu Pantofelek

W niedziele 3 marca br na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyła się VIII edycja Konkursu „Pantofelek 2012”.
Organizatorem konkursu jest Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego.
Celem konkursu jest poznanie zacnych postaci, często mało znanych, które dzięki swojej postawie, bezinteresownej działalności na rzecz drugiego człowieka, czynią nasz świat lepszym i pobudzają każdego z nas do podejmowania nowych, dobrych inicjatyw.
W tegorocznej edycji nominowano pięć osób Krystynę Lamczyk z Tworkowa, Ewę Orłowską z Raciborza, Agnieszkę Schneider z Raciborza oraz dwie osoby z Kuźni Raciborskiej Renatę Krauze oraz Bartosza Kozinę.

Renata Krauze – członkini Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Babiniec w Kużni Raciborskiej,wolontariuszka w Centrum Wolontariatu. Lecz na szczególne uznanie zasługuje jej praca nad sobą,swoimi problemami,które potrafiła przełożyć na pomaganie innym. Jest więc pani Renata założycielką Samopomocowej Grupy Wsparcia dla Kobiet Współuzależnionych i Ofiar Przemocy,aktualnie prowadzi cotygodniowe jej spotkania.Jej przykład,otwartość i empatia powodują,że skupiają się wokół niej kobiety z niskim poczuciem wartości,wykluczone społecznie,doświadczające przemocy. Ona swoim przykładem,ale także nabytymi już umiejętnościami zachęca je do wprowadzania zmian w swoim życiu. Pani Renata stara się także pomagać osobom uzależnionym,motywując do podejmowania leczenia. Wytrwale i konsekwentnie realizuje postawione sobie zadanie jakim jest działalność w obszarze pomocy osobom,przede wszystkim kobietą nie radzącym sobie z wyzwaniami uzależnień w rodzinie. Gdybyśmy mieli określić główny cel jej działań,byłoby to,,przywracanie godności.

Bartosz Kozina – mieszkaniec Kuźni Raciborskiej historyk z zawodu, pracujący jako kinooperator w kinie 'Bałtyk’. Wyuczony zawód wykorzystuje jako pasję – działalność na rzecz swojego miasta i gminy. Jednym z obszarów jego działań jest ochrona zabytków i architektury cmentarnej – od 7 lat współorganizuje kwestę na ten cel, sporządził także szczególowy rejestr grobów na Cmentarzu Parafialnym w Kuźni Raciborskiej. Drugi obszar działań Pana Bartosza, to dziennikarstwo obywatelskie: był aktywnym autorem lokalnego miesięcznika 'Nowa Tyta’. Po zamknięciu tej lokalnej gazety nie osiadł na laurach, nie wycofał się, a uruchomił portal 'tylkokuznia.info’. Zaproponowana przez Pana Bartosza Kozinę nowa forma kontaktu staje się coraz bardziej popularna i rośnie jej rola w środowisku, pozyskuje także młode pokolenie, dla którego gazeta w formie papierowej nie jest już atrakcyjna. Nie używając wielkich słów możemy powiedzieć, że na szczeblu lokalnym realizuje zadanie budowania społeczeństwa obywatelskiego. Pan Bartosz działa nie tylko dla innych ale także z innymi. Od 10 lat jako wolontariusz jest animatorem i filarem Miejskiego Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kuźni Raciborskiej. Działalność ta wymaga nie tylko zaangażowania ale przede wszystkim umiejętności społecznych, porozumiewania się z osobami w różnym wieku, umiejętności motywowania innych i uczciwości. Dziesięcioletnia praca w ramach WOŚP potwierdza te umiejętności Pana Bartosza. To właśnie między innymi dzięki niemu efekty działań w Kuźni Raciborskiej wyróżniają się na tle innych miejscowości naszego powiatu.

Gratulujemy nominowanym.

{gallery}pantofelek_2013{/gallery}

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top