EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Wystawa najlepszych na świecie zdjęć prasowych wraca do Chorzowa

Wystawę prezentującą zdjęcia nagrodzone w World Press Photo, najważniejszym konkursie fotografii prasowej na świecie, po raz drugi będzie można obejrzeć w Chorzowie.

 

Wystawa World Press Photo po raz pierwszy zawitała do Chorzowa w roku 2016, powracając tym samym na Śląsk po przeszło dekadzie. W ciągu trzech tygodni odwiedziło ją ponad 25 tysięcy osób z całego regionu.

 

– Wobec tak ogromnego zainteresowania World Press Photo w Chorzowie w ubiegłym roku, oraz tylu pozytywnych sygnałów ze strony mieszkańców, wiedzieliśmy, że wystawa najlepszych fotografii prasowych na świecie musi powrócić do naszego miasta – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

 

Wystawa ponownie prezentowana będzie w zabytkowej hali byłej Elektrowni Huty Królewskiej.

 

– Postindustrialna przestrzeń hali niewątpliwie była jednym z atutów chorzowskiej ekspozycji – wyjaśnia Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej. – Byli nią zachwyceni nie tylko chorzowianie, dla których jest to miejsce bezpośrednio związane z historią miasta, a niejednokrotnie też ich własną, ale również goście z innych regionów Polski, a nawet z zagranicy.

 

Wystawa World Press Photo w Chorzowie będzie otwarta dla zwiedzających od 27 maja do 16 czerwca. Wernisaż odbędzie się w piątek, 26 maja. Wstęp, podobnie jak w minionym roku, będzie bezpłatny. Dla chętnych przewidziano także możliwość zwiedzania grupowego z przewodnikiem. Nowością będzie natomiast nocne zwiedzanie połączone z koncertem skomponowanej specjalnie na tę okazję muzyki autorstwa Jana Nowaka, katowickiego artysty.

 

– Tworząc muzykę na potrzeby wystawy, szukałem kompromisu pomiędzy przestrzenią, w jakiej będę grał, a samym wydarzeniem – wyjaśnia Jan Nowak. – Założenie było takie, by utwory nie odciągały uwagi od zdjęć, a wręcz przeciwnie: intensyfikowały ich odbiór. W kompozycjach wykorzystałem dźwięki pochodzące z Huty Królewskiej, które znalazłem w archiwalnych nagraniach.

 

Muzykę Nowaka na żywo usłyszeć będzie można podczas wernisażu World Press Photo w Chorzowie, oraz w trakcie zwiedzań nocnych, które odbędą się 2, 9 oraz 16 czerwca. Wybrane utwory zostaną także opublikowane w limitowanym nakładzie na płycie kompaktowej oraz udostępnione w internecie. Na nocne zwiedzenia, które rozpoczynać się będzie o godzinie 22 i potrwa około dwóch godzin, wymagane są wcześniejsze zapisy.

 

Przedsmak tego, co czeka odwiedzających ekspozycję w Chorzowie, będzie można zobaczyć między innymi w Galerii Katowickie na dworcu PKP w Katowicach i w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. To między innymi właśnie tam 16 maja ustawiona zostanie mini wystawa, na której znajdzie się kilka wybranych prac tegorocznych laureatów World Press Photo.

 

A w dniach  22 – 26. 05. 2017 r. w kilku miastach regionu (m.in. w Katowicach , Gliwicach czy Bytomiu) pojawi się specjalny bus promujący wystawę: będzie można m.in. wygrać bilety na wernisaż wystawy.

Wystawa World Press Photo trafi w tym roku do 100 miast z 45 państw. W Polsce, poza Chorzowem, będzie można obejrzeć ją w Poznaniu i Opolu.

 

 World Press Photo to organizowany corocznie najważniejszy konkurs branżowy fotografów z całego świata pracujących dla prasy. Organizatorem jest Fundacja World Press Photo, która działa od 1955 roku. Do tegorocznego konkursu przystąpiło przeszło 5 tysięcy profesjonalnych fotografów ze 125 krajów, nadsyłając w sumie ponad 80 tysięcy zdjęć. Nagrodę główną otrzymał Burhan

 

Ozbilici za fotografię przedstawiającą moment po zabójstwie rosyjskiego ambasadora Andrieja Karłowa w Ankarze.

 Fundacja World Press Photo wspierana jest przez Dutch Postcode Lottery i sponsorowana przez firmę Canon. Organizatorami wystawy w Chorzowie są Urząd Miasta oraz Centrum Integracji Międzypokoleniowej.

 

 Więcej informacji na temat wystawy World Press Photo można znaleźć na stronie www.worldpressphoto.org/news .Tamże znajdują się również materiały prasowe – w tym nagrodzone zdjęcia dostępne w wysokiej rozdzielczości.

 

Więcej informacji na temat wystawy w Chorzowie można znaleźć na stronach www.chorzow.eu, www.centrum.chorzow.eu oraz na stronie na Facebooku World Press Photo Chorzów.

 

Zwiedzanie grupowe z przewodnikiem oraz udział w nocnym zwiedzaniu wymaga wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod numerem 783 242 202.

 

 {gallery}2017/wpf2017_chorzow{/gallery}

 Urząd Miasta Chorzów

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top