EPUAP_logo

Gmina
Kuźnia Raciborska

Zbiornik „Kotlarnia” w Krajowym Programie Rozwoju Retencji

Pan Paweł Macha Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska uczestniczył w I Kongresie Żeglugi, który odbył się w Opolu w dniu 20.09.2018r. Ze spotkania z Panem Markiem Gróbarczykiem –  Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Panem Przemysławem Dacą – Prezesem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Panem Adrianem Czubakiem – Wojewodą Opolskim przywiózł bardzo dobre wieści. Po wielu latach starań i zabiegów zbiornik retencyjny „Kotlarnia” ma realną szansę na realizację. Plan jego budowy znalazł się w Krajowym Planie Retencji.

http://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-prezes-wod-polskich-chcemy-zwiekszyc-wspolczynnik-retencji-wod-do-15-proc/

Zbiornik ten jest jednym z elementów koncepcji kompleksowej ochrony przeciwpowodziowej całej naszej gminy oraz gmin sąsiednich (szczególnie Bierawy) na dopływach Odry: rzekach Ruda i Bierawka. Jest także ratunkiem dla lasów „Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych” cierpiących w ostatnich latach z powodu deficytu wody. Mógłby zmagazynować 42 mln3 wody. Miałby także zdolności alimentacyjne dla rzeki Odry. Obszarowo byłby dwa razy większy niż zbiornik Rybnik. Jego powstanie jest też częścią racjonalnego i odpowiedzialnego reagowania na zmiany klimatyczne.

http://tv-trwam.pl/film/informacje-dnia-20092018 (od minuty 16:20)


 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top